| Materials | Aluminium Stainless Steel Metal Brass |
|---|---|
| Application | Automotive, Electronics, Machinery, Etc. |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Finish | Nickel Plated Sandblasted Zinc Plated |
| Processing Way | Stamping,Bending |
| Materials | Aluminum Alloy/Stainless Steel/Iron/Brass/Copper/P |
|---|---|
| Process | CNC Macining/Turning/Milling/Wire EDM/Laser Cutting |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Equipment | Laser Cutting Machine |
| Keyword | Aluminium Cnc Milling Machining Service |
| Tolerance | ±0.2mm |
|---|---|
| Thickness | 0.1mm-10mm |
| Customized Size | Available |
| Mould | Single Die |
| Item Name | Steel Stamped Part |
| Material | Aluminum Alloy, Monel, Iron, Ductile Iron, Magnesium |
|---|---|
| Accuracy | ±0.1mm |
| Application | Automotive, Electronics, Machinery, Etc. |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Finish | Smooth,Polished,Galvanized,Powder Coating |
| Accuracy | ±0.1mm |
|---|---|
| Application | Automotive, Electronics, Machinery, Etc. |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Finish | Smooth, Matte, Polished,Galvanized,Powder Coating |
| Mechanical Properties | As Required |
| Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
|---|---|
| Accuracy | ±0.01mm |
| Application | Automotive, Electronics, Machinery, Etc. |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Finish | Polished,Galvanized,Powder Coating,Electrophoretic Coating |
| Materials | Cooper,Stainless Steel,Aluminum,Carbon Steel |
|---|---|
| Accuracy | ±0.01mm |
| Application | Automotive, Electronics, Machinery, Etc. |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Finish | Polished,Galvanized,Powder Coating,Electrophoretic Coating |
| Materials | Stainless Steel,Aluminum,Carbon Steel |
|---|---|
| Accuracy | ±0.1mm |
| Application | Automotive, Electronics, Machinery, Etc. |
| Dimensions | According To Drawings Or Samples |
| Finish | Zinc Plating |
| Materials | Stainless Steel,Aluminum, |
|---|---|
| Accuracy | ±0.05mm |
| Dimensions | According To Drawing Size |
| Finish | Polishing,zinc Plated, Nickled Plated |
| Processing Way | Stamping |
| Material | Stainless Steel,Aluminum,Iron,Brass,Copper,etc. |
|---|---|
| Surface Treatment | Power Coating, Polishing, Anodized, Electroplating,etc. |
| Process | Stamping,Bending,Laser Cutting,etc. |
| Size | Customized Size |
| Application | Industry |